top of page
  • Yazarın fotoğrafımehmet konca

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ PROJESİ NASIL ÇİZİLİR? -6

Güncelleme tarihi: 28 Ağu 2023

Yeni konumuza geçmeden önce kısaca otomatik sulama sistemi nozullarından bahsetmek istiyorum. Nozullar genellikle sprey sprinklerde kullanılan ve gövdelerine takılıp çıkarılabilen atış yarıçaplarını ayarladığımız başlıklardır. Aşağıdaki resimde Hunter marka nozul çeşitlerini görmekteyiz.

Ankara Otomatik Sulama Sistemi
otomatik sulama sistemi

Örneğin "pro-adjustable" 4 fit ile 17 fit arası (1.5m ile 5m arası) değiştirilebilir bir atış çapına sahiptir. "Short radius" ise 1 fit ile 1.5 fit arası (0.5m ile 1.5m arası) değiştirilebilir bir atış çapına sahiptir.

Şimdi sıra alanda doğru ürünleri seçmeye geldi. Aşağıdaki fotoda örnek krokisini çizdiğimiz bahçemizin spring ve diğer sulama başlıkları yerleşimi yapılmıştır. Çizimi tekrar inceleyerek yazımıza devam edelim. Öncelikle daha önce bahçemizi alanlara ayırmıştık. Burada yerleşimde görüldüğü gibi Alan-D kısmında rotor springler kullanılmıştır. Çünkü geniş ve düz bir alandır. Alan-F bölgesinde ise çalılar ve ağaçlarımız mevcuttu. Burada da "s" şeklinde görüldüğü gibi damlama sulama sistemi kullanılmıştır.

Alan-E de ise dar alanlar için özel üretilmiş nozullu sprey springler kullanılmıştır. Alan-A/B/C de ise sprey sprink başlıklar kullanılmıştır.

Bir sonraki yazımızda ise spring başlıklarının nasıl yerleştirildiğini öğreneceğiz. İyi çalışmalar.

839 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page