top of page
  • Yazarın fotoğrafımehmet konca

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ PROJESİ NASIL ÇİZİLİR? -1

Güncelleme tarihi: 20 Haz 2021

Şimdi hep beraber gelin bir villa bahçesinin otomatik sulama sistemi projesini çizelim. İlk olarak proje çizimine başlamadan önce bahçemizin vaziyet planını elde etmemiz gerekmektedir. Bu genellikle autocad formatında olup elinizde mevcutta bulunabileceği gibi konut projenizi çizen mimari ofisden de elde edilebilir. Herşeye rağmen bahçenizin vaziyet planını bulamadınız mı? Korkacak birşey yok. Elimize metreyi alıp alanın rölevesini çıkaracağız. Yani alanı kendimiz ölçüp vaziyet planını çıkaracağız. Röleve ne kadar detaylı olursa proje çizimi de o kadar doğru olur. Röleve almaya ilk olarak yapısal alanları ölçerek başlarız. Binamızı, tretuarlarını, beton alanları varsa kamelya, müştemilat vb. alanları ölçeriz. Bu alanları konumlandırırken bazı referans noktaları alarak konumlarını doğrularız. Örneğin alanda bir kamelyamız var. Bunun ölçülerini aldık ve konumuna yerleştireceğiz. Bunun için örneğin binamızın tretuar köşesinden kamelya uzaklığını ölçeriz sonra buna benzer bir referans noktası daha alırız ve buna göre kamelyamızı konumlandırırız. Bu şekilde bahçe duvarlarımızı, mevcut ağaçlarımızı, rögar kapaklarımızı, bordürlerimizi ve yürüyüş yollarımızı kağıda çizeriz. Kısacası alana ait ne varsa vaziyet planımıza işlemiş oluruz.

Bundan sonra ise vaziyet planımızı autocad benzeri bir çizim programına işleriz. Peki autocad bilmiyorsak ne yapacağız? Elle çizip elle ölçeceğiz ama inanın sizin için çok zorlayıcı olacaktır. Elle çizmeye harcayacağınız vakte kabaca çizim programı öğrenebilirsiniz. Ben bundan sonraki yazılarımda gene de elle nasıl çizeriz konusuna değineceğim. Çizim programı kullanacak olan arkadaşlarımız vaziyet planını "cad" ortamına atarken binamızı, duvarları, yürüyüş yolları vb. bahçe elemanlarını ayrı layer'larda çizersek ilerde hesaplama yaparken bize faydası çok olacaktır. Şimdilik iyi çalışmalar. Görüşmek üzere.


Yazımızın devamı için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

https://www.dartpeyzaj.net/post/otomati%CC%87k-sulama-si%CC%87stemi%CC%87-projesi%CC%87-nasil-%C3%A7i%CC%87zi%CC%87li%CC%87r-2


3.828 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page