top of page
  • Yazarın fotoğrafımehmet konca

OTOMATİK SULAMA SİSTEMİ NASIL OLUŞTURULUR? -1

Güncelleme tarihi: 28 Ağu 2023

Tekrardan merhaba. Otomatik sulama sistemi nasıl oluşturulur? adlı uzun bir yazı dizimize başlayacağız. Bu yazımız ise biraz giriş mahiyetinde olacak. Başlamadan önce kendimize ilk şu soruyu sormalıyız: Neden otomatik sulama sistemlerine ihtiyaç duyarız? Bunun en önemli sebebi manuel sulama ile homojen şekilde, yeterli miktarda ve vaktinde sulama yapmanın oldukça zor olmasıdır. Bundan dolayı otomatik sulama sistemlerine ihtiyaç duyarız. Otomatik sulama sistemleri alanımızı yeterli miktarda, homojen bir dağılımla vaktinde sular. Bundan dolayı 500 metrekare ve yukarısı alanlar için kesinlikle otomatik sulama sistemi kurulması şarttır. Ayrıca bu sistemler sadece çim alanlar için değil aynı zamanda ağaç ve çalıların sulanması için de gereklidir. Bu ise gene otomatik olarak damlama sulama sistemleri ile yapılmaktadır.


Ankara Otomatik Sulama Sistemi
otomatik sulama sistemi


Peki otomatik sulama sistemlerini nasıl kurarız? Bunun için öncelikle bir otomatik sulama sistemi projelendirmesine ihtiyaç vardır. Projesiz yapılan işler kesinlikle sıkıntı ve problemler ile sonuçlanacaktır. Bundan dolayı sulama projesi bu işin olmazsa olmazıdır. Basit şekilde düşünmek gerekirse sulama projesi olmadan kaç metre borudan kaç mm çapında ne kadar gideceğini bilemeyiz. Hangi tür springler kullanacağımızı bilemeyiz. Kazılarımızı nasıl yapacağımızı bilemeyiz. Bundan dolayı ilk yapmamız gereken bir sulama projesi çizmek ya da çizdirmektir. Gelin daha sonraki bölümde otomatik sulama projesi nasıl çizilir? Konusuna değinelim. İyi günler.
315 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Aug 27, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Eğer bir bahçeniz var ve sulama sistemi yaptırmak istiyorsanız muhakkak okumanız gereken bir yazı dizisi olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. neredeyse bir kitap şeklinde detaylı bilgilere sahip. Bravo😍

Like
bottom of page