top of page
  • Yazarın fotoğrafımehmet konca

BAHÇE GRANİT TAŞI DÖŞEME -2

Bu yazımızda ise asıl konumuz olan peyzaj mimarisinde granit taşı kullanımına değineceğiz. Zemin döşemesi olarak granit taşı genellikle peyzajda küptaş şeklinde kullanılmaktadır. Granit küptaş toplu konut projeleri ya da parklardan ziyade genellikle villa girişlerinde ve iş yeri, plaza sert zeminlerinde yürüyüş yolu ve araç yolu olarak kullanılmaktadır.


Yürüyüş yolu ya da araç yolu olarak kullanılan granit küptaşlar, peyzaj uygulamalarında iki şekilde kullanılır. Bunlardan birincisi rijit kesim granit küptaştır. Rijit kesim granit küptaş sulu kesim ya da başka bir yöntemle taşın kusursuz bir şekilde istenilen ebatlarda kesilmesiyle oluşturulur. Bu taş türü daha çok modern tasarım uygulamalarda kullanılır. Buna alternatif olan ikinci şekil ise taşın doğal granit küptaş olarak kullanılmasıdır. Doğal kesim granit küptaş pürüzlü yüzeyi ve homojen olmayan şekil dağılımı ile uygulama alanına eskitilmiş, antik bir tasarım katar ve daha doğal bir görünüm sağlar. Doğal granit küptaş işçiliği ve uygulaması rijit kesim granit küptaşa göre daha zordur.

Granit küptaş uygulaması her iki şekildeki taşta da aynı şekildedir. İlk olarak alanın tesviyesi yapılır. Eğer toprağımız dolgu toprak ise bir kompaktör ya da silindir yardımıyla zemin sıkıştırılır daha sonrasında eğer alanımızda fazla bir araç gezinimi olmayacak, alan otopark olarak kullanılmayacaksa beton atımı yapmaya gerek kalmadan direkt olarak taş tozu serilip üzerine granit küptaş uygulaması yapılabilir. Fakat bunu yaparken ya en alt zemine 5-10cm kalınlıkta stabilize dökülmesinde ya da taş tozunu biraz kalın atmakta fayda vardır. Araç kullanımı olan bir alanda ise 10-15cm kalınlığında demirli beton atılmasında fayda vardır. Taş tozu kalınlığı ise minimum 4-5cm olmalıdır. Tüm uygulama bittikten sonra tamamlanan sert zemin yüzeyine kompaktör vurulmalı ve 0.3 numara kum serilmelidir. Daha sonrasında uygun bir zamanda kalın fırça ile yüzey fırçalanabilir. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere iyi çalışmalar.

94 görüntüleme2 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Sep 05, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Tam aradığım bilgiyi buldum. iyi ki varsınız.

Like

Guest
Aug 31, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

Harika bir bilgi biraz Ayvalıktaki ustalara eğitim verseniz.

Like
bottom of page