top of page
  • Yazarın fotoğrafımehmet konca

TRAVERTEN TAŞI DÖŞEME -1

Güncelleme tarihi: 11 Nis 2021

Travertenler zamanla suların kalkeri bırakması sonucu oluşan, bünyesinde bol miktarda boşluklar barındıran taşlardır. Genellikle sıcak ve kireçli suların zamanla kalker oluşturması ile meydana gelen tortul kayaçlardır. Hem doğada fazla miktarda bulunması hem de kesim ve işlenmesinin kolay olması bu taşı peyzaj, mimarlık ve iç mimarlıkta tercih edilen bir döşeme malzemesi yapmıştır. Genellikle gri, beyaz ve sarı renklerde bulunurlar. Tıpkı andezit taşı gibi gevrek bir malzemedir fakat boşluklu bir yapıya sahip olduğu için andezitten daha hafif bir malzemedir. Bundan dolayı peyzajda otopark üstü ve teras üstü alanlarda, mimaride ise cephe kaplamasında kullanımı son derece uygun bir taş türüdür.

Traverten taş döşeme malzemesi mermer bazalt ve granite göre daha dayanıksız bir malzemedir. Yoğun trafiğin olduğu ve ağır tonajlı araçların geçtiği yüzeylerde taş kaplaması olarak kullanılması uygun değildir. Ayrıca traverten taşları boşluklu yapıya sahip oldukları için içlerinde zamanla su oluşumu ve su alma durumu olduğunda düşük sıcaklıkta don olaylarından sonra yüzeylerinde deformeler olabilir. Bundan dolayı aşırı ıslak zeminlerde ve havuz kenarı gibi kullanım alanlarında pek önerilmez. Traverten yürüyüş yolu döşemelerinde genellikle 30 cm genişliğinde, 1-2-3-4-5-6-8-10 cm değişen kalınlıklarda ve serbest boylarda taşlar kullanılır. Dış cephe kaplamaları ve merdiven, duvar gibi vb. kaplamalarda genellikle 1 cm kalınlığında karo ya da serbest boy modelleri kullanılır.

Traverten taşları uygulama yapılmadan önce genellikle silme ve cilalanma işlemine tabii tutulur. Traverten yürüyüş yolları ve traverten taşları ile alakalı bilgi vermeye bir sonraki yazımızda devam edeceğiz. İyi çalışmalar.

Yazımızın devamı için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:


https://www.dartpeyzaj.net/post/traverten-ta%C5%9Fi-d%C3%B6%C5%9Feme-2

81 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page